Vysoké školstvo na Slovensku, resp. cesta do pekla.

Autor: Tomáš Slaninka | 19.7.2011 o 8:41 | (upravené 19.7.2011 o 9:22) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1022x

Vysoké školstvo - budúca inteligencia nášho národa je v procese reformy, ale je to naozaj tak?? Naozaj tá reforma prebieha? Alebo prebieha iba na papieri? Samozrejme, že prebieha iba na papieri, pretože človek ktorí opúšťa brány VŠ s diplomom v ruke, by mal mať iné vedomosti...

Nestačím sa diviť a žasnúť nad tým, čo sa v poslednej dobe v školstve deje. Keďže ešte stále som študentom jednej z bratislavských univerzít, problematiku fungovania školstva poznám nie z roviny manažérskej (rektor, rada, minister) ale z roviny, ktorá si myslím je tá najdôležitejšia, pretože bez nás, študentov by nebol žiadny rektor, žiadny minister a všetká snaha a aktivita z ich strany by mala byť vyvíjaná len a len v náš prospech. No, bohužial.

Bohužial preto, že pri reformovaní školstva (o ktorom nie je NIKDE ani chýru ani slychu) sú to len čísla, počty profesorov na počet študentov, pomer denných vs. externých študentov a podobne. No realita je niekde inde.

Bežný semester sa začína tým, že študent má možnosť zvoliť si (ak má štastie) aj viac ako jedn voliteľný predmet. Z každého predmetu sú prednášky a potom aj cvičenia (alebo iba prednášky a iba cvičenia).Tu je prvý kameň úrazu. Často to totiž býva tak, že prednáška býva v rozvrhu neskôr ako cvičenie, na ktorom si študenti majú precvičiť vedomosti z prednášky. Pýtam sa, je to tak aj na naozajstných univerzitách niekde v zahraničí?? Asi nie...

Ale poďme ďalej. Keďže prednášky sú nepovinné a mnohokrát sa na nich študenti nedozvedia nič iba suché rozprávanie nejakej tety, ktorá si svoje naučené texty a frázy pamätá ešte z čias, keď mnoho z nás ešte nebolo na svete, aaj tak to na skúške nestači, pretože teta napísala aj pár kníh a aj vydavateľstvo z niečoho žiť musí, takže knihu treba tak či tak. Mnoho študentov preto nevidí dôvod, a ani ho naozaj nemá, ako som spomenul vyššie, aby na prednášky chodilo. Preto ostávajú ešte cvičenia, resp. semináre. Vyučujúci na týchto seminároch je z 95% doktorand, aby samozrejme škola ušetrila na platoch čo najviac, ktorí o danej problematike má také vedomosti ako hociktorí z nás, takýto doktorand nemá ani len pedagogické minimum, nič, to už rovno môžu poslať cvičenú opicu, ktorá má tú či onú zbierku UŽ vyplnenú a len odpovedá áno alebo nie. Je to strašne ponižujúce a degraduje to všetky možné reformy, ktorých cieľom je aj tak len spoplatniť denné štúdium.

A dostaňme sa ku skúškam. Študent, ktorý celý semester nerobil nič (pretože nemusel, tak načo) si zoženie materiály (tzv. výcuc) z ktorých sa to nabiflí, niekto za pol dňa, niekto za trištvrte, príde na skúšku, niečo napíše, niečo odpíše a výsledok skúšky je len náhoda. O tri dni po skúške je po vedomostiach a študent nevie nič.

Prečo sme si stanovili kritériá na hodnotenie študentov len známkami? Myslíte si, že najschopnejší, najpriebojnejší a tí čo im to "páli" musia byť nutne tí s červeným diplomom?? Ja nie! Prečo nevytvoriť podmienky pre rozvíjanie schopností a vedmostí pre všetkých??? Aj pre tých jednotlivcov, ktorí sú naozaj dobrí v niektorej oblasti, ktorej sa chcú venovať aj v budúcnosti?? Prečo sú u nás vysoké školy len o známkach z nudných predmetov?? Prečo je štúdium na VŠ len o teórii? Kde je prax??

Poviem len jeden príklad z mnohých. Keď sme už x-tý raz preberali "Programovacie obdobie EÚ 2007-2013", nevydržal som a spýtal som sa, načo nám to bude vedieť o 10 rokov, koľko peňaží a načo bolo vyčlenených, keď to už dávno nebude aktuálne, že prečo sa radšej neučíme ako tie peniaze z tej dojnej kravy dostať k nám, na naše Slovensko. Dostal som odpoveď, že takto to je v osnovách. Tak pýtam sa, prečo by sme sa my, študenti, nemohli tiež vyjadriť k tomu, aby tie osnovy boli a išli ruka v ruke s vývojom spoločnosti??

Nečudujme sa preto, že absolventi sú na trhu práce menej ako nuly a že firmy a pracovné agentúry si z nich môžu robiť dobrý deň a ponúkať im prácu štýlom - neberiete za 400 v hrubom? Fajn, na Vaše miesto tu máme 35 ďalších.

Toto je reforma?? Nie, to nie je žiadna reforma...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?